Dobieramy dywan do pomieszczenia

Dywan zapewnia większy komfort użytkowania pomieszczenia, w którym się znajdzie. Można się w domu bardziej zrelaksować, chodząc boso po dywanie. Jego trwałość zależy od rodzaju włókien i metody wykonania. By wybrać najlepszy dywan najlepiej kierować się własnym gustem, jednak warto pamiętać o tym, że można dobrać ten dodatek ze względu na konkretne zastosowanie. Mądrze dopasowany dywan będzie wyznaczał strefy w mieszkaniu: do spania, do odpoczynku, do pracy. Pomieszczenia stają się wówczas bardziej funkcjonalne, niemniej dywan ma się też po prostu podobać.

Sypialnia powinna być przytulna, dlatego najlepiej wybrać do niej dywan miękki i puszysty. Idealnie sprawdzi się tutaj dywan typu shaggy z długim włosiem. Dobrym pomysłem mogą być też dywany wełniane, akrylowe, heatsetowe, czy wykonane z włókien typu fryz.

W pokoju dziecięcym zawsze dużo się dzieje – jest to kolorowy świat, w którym dzieci spędzają dużo czasu na zabawie. Tutaj sprawdzi się syntetyczny, nieuczulający dywan, który będzie łatwy w czyszczeniu. Biorąc pod uwagę to, że dzieci najczęściej bawią się na podłodze, najlepiej postawić na dywan ciepły, wzorzysty i kolorowy. Na rynku są dostępne dywany z motywami typowo dziecięcymi, które zachęcają do kreatywnej zabawy.

Salon podobnie jak jadalnia to pomieszczenia, w których przyjmuje się gości, dlatego są reprezentacyjne. Wybierając więc dywan do tych wnętrz, warto sprawdzić, czy jest wysokiej jakości (najlepiej z wełny) i czy dobrze się prezentuje. W salonie dywan może znaleźć się nie tylko na podłodze, ale też na ścianie. W sprzedaży można znaleźć bowiem specjalne makaty, kilimy oraz dywany z różnymi motywami.

Do kuchni i innych pomieszczeń nie jest łatwo dobrać odpowiedni dywan. Kuchnia powinna tworzyć harmonijną całość, dlatego nie za duży dywan powinien jedynie podkreślać kolorystykę pomieszczenia. W sprzedaży można znaleźć na przykład dywany płasko tkane (ich runo nie jest cięte), które idealnie nadają się do kuchni lub jadalni.

Do przedpokoju najlepiej wybrać dywan, który łatwo się czyści i który będzie odporny na ścieranie. Jest to bowiem pomieszczenie dość mocno eksploatowane, dlatego też najlepszy będzie tutaj dywan z niskim włosiem – polipropylenowy, wełniany, najlepiej w ciemnym kolorze lub w melanżu. Dobrym pomysłem może być tutaj również chodnik dywanowy.

Artykuł przygotowany przez: DywanyWitek.pl