Jak dobrać kształt dywanu do pomieszczenia?

Jednym z najprostszych i najbardziej efektownych sposobów na szybką odnowienie wystroju naszego mieszkania jest zakupienie nowego dywanu. Zanim położymy na podłodze swój wymarzony model, dokładnie dopasujmy go do danego pomieszczenia. Istotną kwestią przy wyborze dywanu jest nie tylko materiał, z którego go wykonano, jego kolorystyka i wielkość, ale również sam kształt.

Tradycyjne czyli prostokątne dywany

Jeśli zależy Wam na dobrym dopasowaniu dywanu do pomieszczeń mieszkalnych, najbezpieczniej będzie zdecydować się na tradycyjne modele prostokątne. Tego rodzaju kształty pozwalają optymalnie dopasować dywan do pokoju i dobrze sprawdzają się np. pod stolikami czy stołami o klasycznym prostokątnym blacie. Zdaniem niektórych specjalistów w dziedzinie wyposażenia wnętrz, dywany prostokątne są wręcz koniecznością, kiedy mamy w salonie stół na planie prostokąta. W praktyce jednak równie ważne jest to, by zakupiony przez nas dywan był na tyle duży, aby bez trudu pomieścił na sobie zarówno stół, jak i postawione na nim przy stole krzesła.

Co z dywanami okrągłymi i owalnymi?

Jeśli czasem lubicie wyjść poza schemat i chcecie cieszyć się z naprawdę oryginalnie urządzonych wnętrz, proponujemy Wam zakup dywanu owalnego lub w kształcie koła. Czy wiecie, że w ostatnim czasie szczególnie modne są modułowe kompozycje dywanowe na bazie koła? Idealnie będą pasować one do nowoczesnych mebli, w zdecydowanych, typowo geometrycznych kształtach. Dywany o niejednolitym, nietuzinkowym kształcie mogą stanowić jeden z najciekawszych elementów wystroju Twojego salonu, nadają się też świetnie np. do urządzenia pokoju malucha czy nastolatka. O czym należy pamiętać, wyposażając wnętrze w okrągłe lub owalne dywany? Najlepiej komponują się one z owalnymi stołami i zaokrąglonymi krzesłami. Powinniśmy natomiast unikać łączenia ze sobą kilku dywanów owalnych w jednym pomieszczeniu. Raz, że wygląda to średnio ciekawie, dwa, że powtarzające się tak wyraźnie kształty mogą wywołać w nas pewne uczucie rozdrażnienia.

Mniej typowe kształty dywanów

W opinii sprzedawców największym zainteresowaniem klientów cieszą się wciąż klasyczne dywany prostokątne, czy kwadratowe. Okazuje się jednak, że w sklepach znajdziemy również wiele innych, bardziej niestandardowych dywanów (w kształcie kwiatka, motylka, serduszka), które będą efektownie prezentowały się np. w pokojach małych dzieci.