Dywany z naturalnego włosia, czy może coś sztucznego?

Przed takim dylematem staje wielu z nas przy aranżacji wnętrza. Czy lepiej byłoby zainwestować w dywan tkany z materiałów naturalnych, czy może lepiej będzie postawić na dywan z materiałów sztucznych? Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna.

Dywany naturalne i sztuczne posiadają między sobą kilka różnic. Dywany naturalne są tkane zazwyczaj z wełny. Dywany sztuczne natomiast tworzone są ze sztucznych materiałów typu polipropylen, poliester lub akryl. Przekłada się to oczywiście na jakość i trwałość produktu – dywany naturalne są znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe niż dywany sztuczne. Stąd też różnica w cenie. Dywany naturalne są zazwyczaj droższe od dywanów wykonanych z materiałów syntetycznych. W zamian za cenę otrzymujemy jednak wysoką jakość produktu, ponadprzeciętną trwałość i gwarancję satysfakcji.

Warto tu podkreślić, że dywany wełniane mają też pozytywne działanie na nasze zdrowie i samopoczucie, bowiem reguluje poziom wilgotności w naszym otoczeniu, pochłaniając lub oddając wilgoć do otoczenia.

Dywany naturalne mają jeszcze jedną ważną zaletę – podnoszą poziom bezpieczeństwa w naszym domu. Dlaczego? Bo wełna jest trudnopalna, co ma duże znaczenie w razie ewentualnego pożaru. Materiały sztuczne natomiast mogą się zapalić, wzmagając pożar. To bardzo istotne, wszyscy przecież dbamy o swoje bezpieczeństwo.

Z drugiej strony należy pamiętać, że dywany wełniane nie mogą być stosowane przez osoby, które są uczulone na wełnę. Dla takich osób w grę mogą wchodzić jedynie dywany syntetyczne. Większość obecnie produkowanych dywanów syntetycznych przypomina dywany wełniane.

To, czy w naszym salonie lepszym wyborem będzie dywan naturalny czy sztuczny zależy w sporej, niemal przeważającej mierze od zasobności naszego portfela. Dywany naturalne są droższe, ale z pewnością bardziej trwałe, wytrzymałe i zwyczajnie solidniejsze w wykonaniu. Są też bardziej elastyczne, co oznacza, że nie odkształcają się nawet po wielu latach użytkowania.