Firany i zasłony do wnętrza klasycznego i nowoczesnego

Firany i zasłony to element wnętrza, który bardzo mocno wpływa na jego stylistykę i aranżację. Zmieniając firankę czy zasłonę, w prosty sposób możemy zmienić wygląd całego pomieszczenia. Wybór odpowiednich firan nie jest łatwy z uwagi na ogromną różnorodność dostępnych wersji. Decyzja zależy od rodzaju wnętrza, jakie chcemy urządzić, a także od indywidualnych upodobań klienta.

Jeśli urządzamy wnętrze klasyczne, firany i zasłony również powinny pozostać w tej stylistyce. Najbardziej klasyczną możliwością są wzorzyste firany tiulowe, markizety z gipiórą lub gładkie batysty. Natomiast zasłony do wnętrz klasycznych najczęściej szyjemy z bardzo modnych welurów, a także z tkanin o wzornictwie kwiatowym lub glamur. Sposób szycia jest dowolny. Najbardziej eleganckie jednak będą firany i zasłony sięgające do podłogi, drapowane na taśmach marszczących. Klasyczną wersję firan i zasłon często chcemy urozmaicić. Jeśli nudzi nas standardowe podejście, ale jednocześnie chcemy pozostać w duchu klasycznym, możemy poeksperymentować z ciekawym drapowaniem firany lub fantazyjnym podpięciem zasłony. Do podpięcia możemy użyć chwostów dekoracyjnych lub uszyć podpięcie z tego samego materiału, z którego wykonana jest zasłona. To doda aranżacji unikalnego wyglądu i przełamie nieco rutynę.

Jeśli urządzamy wnętrze nowoczesne, zwykle rezygnujemy bogatego drapowania oraz wielobarwnego wzornictwa. Do wnętrz nowoczesnych idealne będą firany gładkie o stonowanej kolorystyce. Tutaj obowiązują nieco inne zasady aranżacyjne. Bardzo modne są firany batystowe gładkie, uszyte na taśmie której ułożenie powoduje, że firana układa się w regularne fałdy. Taka metoda drapowania zapewne zadowoli wszystkich, którzy cenią sobie prostotę i minimalizm. Tkanina na zasłony powinna być gładka, ewentualnie z delikatnym wzorem geometrycznym w kolorystyce nawiązującej do wystroju wnętrza. Dobrze jest wybrać zasłony w barwie komponującej się z ogólną kolorystyką pokoju.

Jeśli chcemy wpuścić do naszych wnętrz odrobinę świeżości, a nie boimy się kolorów warto uszyć aranżację z bardzo modnych w tym sezonie tkanin o motywie kwiatowym lub botanicznym.