W dzisiejszych czasach istnieje kilka możliwości wykończenia podłogi w swoim domu. Można zdecydować się na panele, deski, dywan, albo też wykładzinę podłogową. Jeśli podjęliście decyzję, że aranżacji Waszego wnętrza ma dopełnić właśnie wykładzina, koniecznie przeczytajcie, jakie właściwości mają różne rodzaje tego pokrycia podłogi. Warto wiedzieć, że typy wykładzin możemy sklasyfikować według kilku kategorii: ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, ze względu na sposób produkcji oraz ze względu na rodzaj splotów.
Podział wykładzin ze względu na materiał wykonania
Według tego kryterium wykładziny podłogowe dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to wykładziny dywanowe, które swoim wyglądem przypominają dywan i tkane są w podobny do niego sposób. Wykładziny dywanowe znajdują zastosowanie zarówno w pokojach mieszkalnych, jak i hotelach, czy biurach. Do produkcji wykładzin dywanowych używa się włókien naturalnych i sztucznych. Wykładziny naturalne mogą być pochodzenia zwierzęcego (z wełny owczej, koziej, wielbłądziej), jak i roślinnego (z sizalu, włókna kokosowego, trawy morskiej lub bawełny). Z kolei do wykładzin z włókien sztucznych zaliczamy te nylonowe, polipropylenowe, poliestrowe i akrylowe. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy, lub nie możemy pozwolić sobie na zakup wykładziny dywanowej, można zdecydować się na drugi rodzaj czyli wykładzinę elastyczną.
Ze względu na zastosowany materiał wykładziny elastyczne dzieli się na te z PCV, korkowe, linoleum oraz kauczukowe. Wykładziny elastyczne znajdują zastosowanie w kuchniach, szpitalach, pomieszczeniach przemysłowych. Wykazują one szczególne właściwości antypoślizgowe, antystatyczne i antybakteryjne.
Podział ze względu na sposób produkcji
Biorąc pod uwagę sposób produkcji, możemy wyróżnić kilka rodzajów wykładzin, które różnią się między sobą nieznacznie zarówno wyglądem, jak i pewnymi właściwościami. Wykładziny tkane to takie, do produkcji których wykorzystuje się najczęściej owczą wełnę z domieszką włókien syntetycznych. Te wykładziny tkane są na krosnach z użyciem bawełnianej osnowy. Drugim rodzajem wykładzin ze względu na sposób produkcji są wykładziny tuftowane czyli takie z włóknami wszywanymi bezpośrednio w osnowę. Oprócz tego możemy wyróżnić jeszcze wykładziny flokowane, których włókna wtapiane są w syntetyczną żywicę lub też specjalny polimer.
Podział ze względu na rodzaj splotów
Ze względu na rodzaj splotów możemy mówić o kilku typach wykładzin dywanowych. Igłowane wykonuje się z gęstej masy cienkich włókien, które są ze sobą gęsto splecione. Ich runo może być gładkie albo żebrowane. Wykładziny welurowe to takie miłe w dotyku, charakteryzujące się ciętym włosiem. Można kupić je również w wersji przeznaczonej do obiektów użyteczności publicznej. Kolejnym rodzajem wykładzin ze względu na rodzaj tkania są te typu Scroll, czyli pętelkowe, w których część pętelek jest wyższa, a część niższa. Tego rodzaju wykładziny tkane są na podkładzie z filcu, co znacznie zwiększa komfort ich użytkowania. Podobne do wykładzin Scroll są wykładziny Cut&Loop czyli cięto-pętelkowe z grubym włosiem, których wyższe pętelki są poprzecinane. Odmianą wykładzin pętelkowych o zastosowaniu do pomieszczeń mieszkalnych jest wykładzina typu bouclé. Wykładziny do pokojów dziecięcych wytwarzane są często ze spotów pętelkowych – boucle, na którą nadrukowuje się wzór za pomocą wielobarwnych bębnów. Ciekawą odmianą tkanin ze względu na splot są te typu Saxon. Ich włos jest cięty i skręcany spiralnie, dlatego są bardzo sprężyste i odporne na zagniecenia. Na koniec wspomnijmy o bardzo popularnych wykładzinach typu Shaggy. Charakteryzuje je długi, luźny włos o doskonałym wyglądzie. Warto wiedzieć, że długość włosia wykładzin Shaggy może przekraczać nawet 5 cm.
Więcej informacji znajdziesz na: http://sklep24.dywanywitek.pl/wykladziny,124.html