Właściwa pielęgnacja dywanu

Odpowiednio dobrany dywan to piękna wizytówka każdego stylowego wnętrza, a co więcej element wyposażenia pełniący również funkcje praktyczne np. wyciszania podłogi. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zakup dywanu to większy wydatek. Jak dbać o swój dywan, by służył nam przez dłuższy okres czasu i wciąż zachwycał świeżym wyglądem oraz żywymi kolorami? Kluczem jest tutaj właściwa pielęgnacja dywanu.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest regularne i właściwe odkurzanie dywanu. Po zakupie nowego dywanu o okrywie runowej ciętej i strzyżonej, wykonanej z włókien naturalnych będziemy mieć do czynienia z wychodzeniem pojedynczych włókien z jego powierzchni w początkowym okresie funkcjonowania. Sprawdzonym sposobem na skrócenie tego zjawiska zwanego potocznie „pyleniem”, będzie staranne i częste odkurzanie dywanu od początku jego użytkowania.

Jeśli dywan zabrudzi się, lub zaplami, należy niezwłocznie przystąpić do jego czyszczenia. Specjaliści do spraw konserwacji dywanów zwracają uwagę, iż można czyścić je na mokro, ale nie doprowadzać do przemoczenia. Na rynku są dostępne środki do czyszczenia dywanów, które są uniwersalne lub dedykowane do materiału z jakiego wykonany jest dywan (inne do dywanów syntetycznych a inne do dywanów wełnianych).

Jeśli już zdecydujemy się na czyszczenie dywanu na mokro, najlepiej zastosować do tego tzw. ,,metodę szamponowania”. Pozwala ona uniknąć szkodliwego w skutkach przemoczenia dywanu. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak wyczyścić nasz dywan, powierzmy to zadanie profesjonalnej firmie. Fachowcy skorzystają ze sprawdzonych środków pielęgnacyjnych i będziesz mieć pewność, że Twój ulubiony dywan nie ulegnie podczas czyszczenia zniszczeniom.

Cennych porad udzielał zespół Sklep24.DywanyWitek.pl